Synod Council – 2023
Bishop: Laurie Larson Caesar (2019-2025)
Vice President: Paul Stromberg (2023-2027), Creator, Clackamas
Secretary: Vicky Hart (2023-2027), Zion, La Grande
Treasurer: Mark Dickman (2023-2026), Immanuel, Silverton
Members at Large
- Jan Smith (2023-2026), St. Andrew, Beaverton
- Marilyn Keller (2021-2024), Augustana, Portland
- Bruce Anderson (2021-2024), Zion, LaGrande
- Richard Whitwer (2022-2025), Glory Dei, Coos Bay
- Rev. Paul Strike (2022-2025), New Life, Florence
Young Adult Representative
- Damien Ntawumpora (2023-2026), Creator, Clackamas
Youth Representative
- Clara Christensen (2021-2024), Central, Eugene
Cluster Representatives
- Blue Mountain: Andrew Morris (2021-2024), Grace & Mercy, Hermiston
- Columbia Coast: Karen Haines (2023-2026), Peace First, Astoria
- Crater Lake: Marc T. Kane (2022-2025), Klamath, Klamath Falls
- Emerald: Becky Shurson (2023-2026), Central, Eugene
- High Desert: Peggy Jeffries (2022-2025), Nativity, Bend
- Mt. Hood: Steven Larson (2021-2024), Zion, The Dalles
- Oregon Trail: Dianna Bernklau (2022-2025), Zoar, Canby
- Mt. Tabor/PLUM: Leif Rustvold (2021-2024), Bethlehem, Portland
- Rose: Bobbi Varnes (2022-2025), First Immanuel, Portland
- Southern Coast: Louise C Abbott (2023-2026) Bethany, Gold Beach
- Sunset: Jon Erickson (2021-2024), Spirit of Grace, Beaverton
- Vineyard: Mike Franklin (2023-2026), Grace, Corvallis
Churchwide Council
- Jennifer Trom (2022-2028), First Immanuel, Portland
Endowment Board -2023
- Carl Cottingham (2021-2024)
- Pablo Ramirez (2021-2024)
- Bob Knudtson (2023-2026), Nativity, Bend
- Rev. Christine Core (2023-2026) West Linn, West Linn
Discipline Committee -2023
- Jennifer Bash (2020-2026), Spirit of Grace, Beaverton
- Mike Franklin (2020-2026)
- Tom Martin (2020-2026)
- Cherry Harris (2020-2026)
- Jennifer Trom (2020-2026)
- Rev. Barbara Punch (2020-2026)
- Rev. Linda Mueller (2021-2027)
- Rev. James Abbott (2021-2027)
- Marie Gettel-Gilmartin (2023-2029), Spirit of Grace, Beaverton
- Rev. Andrew Langford (2023-2029), Emmaus, Eugene
Consultation Committee -2023
- Pat Andeen (2020-2026)
- Rev. Erik Post (2020-2026)
- Rev. Tom Dodd (2020-2026)
- Kelly Michael Doyle (2021-2027)
- Nathan Whitwer (2021-2027)
- Deacon Bonnie Beadles-Bohling (2023-2029), Central, Portland
- Edward Cole (2023-2029), Faith, Roseburg
Churchwide Assembly – 2025